Gdybyście nie znaleźli tutaj odpowiedzi których szukacie – piszcie do nas.
1. Czy potrzebny mi własny samochód terenowy?
Nie – na większość wypraw zapraszamy również do samochodów organizatorów (jako pasażerów) lub do aut od nas wynajętych (jako kierowców i pasażerów – możesz jechać ze znajomymi lub całą rodziną).
2. Jakiego potrzebuję doświadczenia?
To zależy od wyprawy. Dla początkujących polecamy Rumunię, Czarnogórę, Grecję, Albanię, Republiki Nadbałtyckie, Gruzję czy Maroko. Oczywiście możesz liczyć na pomoc i rady doświadczonego off-roadera przez cały czas trwania wyprawy.
3. Co z wyposażeniem i przygotowaniem samochodu?
Polecamy poczytać opis dotyczący wyposażenia samochodu wyprawowego – >>link tutaj<<
4. Co mogę przewozić przez granicę?
Pytanie może wydawać się absurdalne, ale po ostatniej próbie przemytu białej broni przez jednego z uczestników, co skończyło się 48 godzinnym zatrzymaniem go na posterunku policji, informujemy, że przez granicę nie wolno przewozić broni palnej i białej (w tym bagnetów), narkotyków (szczególnie sprawdzane są auta wracające z Afryki), zbyt dużych ilości alkoholu i papierosów (np. do Mauretanii nie wolno w ogóle wwozić alkoholu), materiałów rozszczepialnych, substancji trujących i szkodliwych. Pewien problem mogą stanowić też drony, szczególnie w Afryce.
5. Zdrowie, koszty leczenia, szczepienia
Na każdą podróż warto wyposażyć się w polisę pokrywającą ewentualne koszty leczenia, chyba, że jedziemy do kraju należącego do Unii Europejskiej, co w naszym przypadku ogranicza się do Rumunii, Bułgarii, Litwy, Łotwy, Estonii i Grecji. W pozostałych przypadkach należy wykupić polisę, obejmującą dane terytorium. Proszę zwrócić uwagę, że np Maroko czy Tunezja zaliczane są zwykle do “Krajów Europy i Basenu Morza Śródziemnego” czyli są w najtańszej taryfie. Szczepienia są dokładnie zreferowane >>tutaj<<.
6. Woda – ile zabrać, jak?
W żadnym odwiedzanym przez nas kraju nie ma problemów z wodą pitną – jest po prostu w każdym sklepie, problemem może być Kazachstan, gdzie taka woda najczęściej jest gazowana, co może niektórym przeszkadzać. W Kazachstanie też jest często problem, żeby zatankować wodę użytkową. Generalnie warto zabrać ze sobą kanister na wodę do mycia (minimum 20 litrów jeśli jedziemy do Afryki czy Azji. Woda pitna – zapas na bieżące potrzeby – można pitną wodę kupić w każdym sklepie, również w Mauretanii, Senegalu, Burkina Faso i w Beninie.
7. Czy mogę jechać z dziećmi?
Oczywiście, że tak! Również z małymi. Ostatnio w Kirgistanie na 5 tygodniowej wyprawie były z nami dzieci w wieku 2 i 3 lat i nie sprawiały najmniejszych kłopotów. Podobnie na dwumiesięcznej wyprawie do Chin. Pamiętajcie, że na naszych wyprawach dzieci są traktowane priorytetowo i nikt nie będzie miał pretensji, że częściej stajemy na “siusiu” lub na posiłek. Wyprawy na które nie polecamy zabierać dzieci bez doświadczenia to arktyczna wyprawa do Workuty (z powodu zimna) oraz bez konsultacji z lekarzem chorób tropikalnych – w rejony poniżej saharyjskiego sahelu – czyli Senegal, Mali, Burkina Faso – trzeba się zaszczepić m. in. na żółtą febrę i zabezpieczyć przed malarią.
8. Żywność
Tu też nie ma co przesadzać. Warto zabrać ze sobą wędliny – tego produktu wszędzie na świecie jest mało lub jest drogi i najczęściej po prostu niejadalny – chyba nikt poza Polską nie potrafi tego produkować 🙂 Pieczywo, sery, mleko, owoce – to można kupić wszędzie.
9. Zapasowe koła – ile zabrać?
Jeśli możesz zabrać więcej niż jedno – warto to przemyśleć jadąc np do Afryki. Warto też mieć ze sobą dętkę pasującą do naszych kół – to najszybszy sposób naprawy. Ostatnio naprawiono mi skutecznie oponę AT w Mali, gdzie przydrożny wulkanizator zdjął i założył oponę samym młotkiem. Po naprawie opona ta dowiozła mnie do domu (ponad 9 tys km). Spokojnie można więc założyć, że jeden zapas wystarczy.
10. Jakie zabrać części zapasowe?
Jeżeli cokolwiek wzbudza wątpliwości w aucie – wymień to lub zabierz zapasową część ze sobą, o ile nie jest to np synchronizator w skrzyni biegów 🙂 Weź zapasowe filtry, kawałek przewodu hamulcowego, paliwowego, rurę łączącą chłodnicę z silnikiem, bandaż uszczelniający, łożyska piast, po jednym na przód i tył, chyba, że jeździsz patrolem, wtedy tylko na przód. Koniecznie pasek napędzający alternator i pompę wody (to nie jest zawsze ten sam pasek. Jeśli paski te mają jakieś napinacze i osobne koła pasowe – też je należy zabrać.
11. Do jakich krajów zabrać paszport?
Do krajów unijnych i na Bałkany można jechać bez paszportów, pamiętajcie jednak, ze dzieci muszą mieć ze sobą dokument tożsamości, może to być np tymczasowy dowód osobisty. Do pozostałych krajów paszporty są niezbędne, czasem również z odpowiednimi wizami. Czytajcie opisy wypraw.