Samochód – sprawdzenie
Samochód – Wyposażenie stałe samochodu
Samochód – wyposażenie ruchome
Warto mieć własnego kinetyka, ze 20-30 m dobrej liny lub taśmy, 4 szekle, oczywiście solidne mocowania z przodu i z tyłu samochodu, pamiętajcie, że hak holowniczy nie służy do wyciągania pojazdu ani do ciągnięcia innych. Jeśli macie wyciągarkę, zaopatrzcie się w taśmę do zaczepiania liny o drzewo, tzw. tree-saver. Żal patrzeć co zaciskająca się lina robi z korą drzewa, a i odczepić ją później trudno. Na pokładzie przydadzą się też ze 2 latarki, dobrze jak chociaż jedna daje się naładować w samochodzie, ze dwie zapalniczki, siekierkę, saperkę lub łopatę, hi-lifta, gaśnicę (mam na myśli prawdziwe gaśnice, a nie to co sprzedają na stacjach benzynowych), kamizelkę odblaskową, przyda się w razie awarii na autostradzie a w wielu państwach jej posiadanie jest obowiązkowe.
Weźcie też jakieś w miarę uniwersalne podstawowe narzędzia, opaski zaciskowe, zestaw do kołkowania opon.
W samochodzie powinien znaleźć się też plastikowy kanister na wodę, min. 10l, nawet jeśli samochód ma zamontowany zbiornik na wodę na stałe – czasem trzeba w czymś wodę przynieść, np ze studni.
Apteczka
Poza standardowym wyposażeniem jak opaski, opatrunki, plastry i środki odkażające – spirytus salicylowy i woda utleniona, doposażcie ją w antybiotyk o szerokim spektrum działania (nie będę pisał jaki, poproście lekarza rodzinnego o receptę), witaminę C, krople do oczu (w razie sporego zapylenia, mogą pomóc), węgiel na zatrucia, aviomarin, środek łagodzący skutki ugryzień przez owady, coś z paracetamolem lub ibuprofenem, np. apap czy ibum. Na wszelkie skaleczenia przyda się Octanisept.
Mogą też się przydać środki przeciw biegunce, np. stoperan i nifuroksazyd – szczególnie w Afryce. Warto mieć zapas odstraszacza komarów i meszek.
Biwak
Zacznę od namiotu – latem sprawdzają się namioty z serii 2 seconds firmy Quechua, ale już we wrześniu np. na Islandii nie bardzo. Te namioty źle znoszą wietrzną pogodę. Warto mieć coś solidniejszego, np. produkty firmy Husky lub Marabut.
Najlepszym, choć drogim rozwiązaniem są namioty dachowe. Rozkłada się je szybko, nawet podczas deszczu nie jest to wielki kłopot. Do tego chronią przed zalaniem i nieproszonymi gośćmi (mam na myśli np. owady pełzające czy węże).
Pamiętajcie o kuchence gazowej (najlepiej sprawdza się typowy palnik na butli z proponem-butanem), naczyniach (ja używam plastikowych – są lekkie i się nie tłuką) i sztućcach. Przydaje się też mini parawan do gotowania – osłania kuchenkę przed wiatrem. Potrzebny jest min. jeden garnek, czajnik na wodę (wodę można grzać w garnku, ale jeśli jest tylko jeden, jest to bardzo niewygodne rozwiązanie). Warto zabrać plastikową miskę i deskę do krojenia.
Podczas wypraw w ciepłe miejsca nie zabierajcie ze sobą szybko psujących się art. spożywczych. Rozwiązaniem jest lodówka, ale to spory wydatek. (Lodówki wentylatorowe za kilkaset zł są zupełnie nieprzydatne. Szkoda na to pieniędzy). Dobrze się sprawdzają “gorące kubki” Knorra i “kociołki do syta” z Łowicza. Weźcie też wodę mineralną (na dwa dni góra – wszędzie na świecie, można kupić butelkowaną wodę.
Jeśli jedziemy do Afryki – warto zabrać zgrzewkę piwa i “co kto lubi” – tam zdobycie alkoholu jest problematyczne. W Afryce na każdym postoju pojawiają się grupy dzieci oczekujących podarunku – weźcie parę opakowań cukierków.
Zapas “taśmy życia” czyli papieru toaletowego i ręcznków papierowych też jest niezbędny Przydają się też mokre chusteczki. Na biwaku przydatny jest stolik i stołki bądź krzesła, chociaż niektórzy wolą matę do biwakowania.
Dobrym pomysłem jest plandeka, którą można rozpiąć nad stolikiem między kilkoma samochodami lub drzewami. Jeśli macie bagażnik dachowy, warto przystosować go do mocowania zasłony prysznicowej. Można się za nią wygodnie umyć czy przebrać.
Ubrania
Ubrania oczywiście dopasowujemy do pory roku i regionu wyprawy, ale warto wziąć coś ciepłego, nawet jeśli jedziemy gdzieś w lipcu. Jeśli chodzi o spodnie – dobrze sprawdzają się wojskowe, ale unikajcie kolorów moro – są miejsca, gdzie źle się kojarzą.
Obowiązkowo wodoodporne peleryny i min. 2 pary butów. Jakiś koc lub pled, strój kąpielowy – nigdy nie wiadomo, czy nie najdzie na ochota na pluskanie w jeziorze lub morzu. Warto zabrać również zapasowe okulary (o ile nosicie je bez przerwy). Pamiętajcie o klapkach pod prysznic. Jeśli trasa wyprawy wiedzie gdzieś przez mocno błotniste tereny, warto mieć kalosze lub nawet wodery.